Artykuły


W strefie pacjenta przygotowaliśmy bazę artykułów o tematyce fizjoterapeutycznej. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną wiedzą ze świata fizjoterapii, którą na bieżąco publikujemy w celu przybliżenia pacjentowi możliwych rozwiązań terapeutycznych dla jego dolegliwości.


Zapomniany staw AC w diagnostyce różnicowej barku

Ból barku to powszechne zaburzenie układu mięśniowo-szkieletowego a złożoność anatomicznej budowy jest powodem trudnej diagnostyki tego regionu. Jak wskazuje literatura do często pomijanego i lekceważonego źródła dolegliwości bólowych należy staw barkowo-obojczykowy. Staw ten stanowi koordynujące ogniwo między stawem łopatkowo-żebrowym, stawem ramiennym i mostkowo-obojczykowym. Zaburzony ruch w stawach obojczyka może prowadzić do, lub wynikać z nieprawidłowego ruchu łopatki i klatki piersiowej. Wdrożenie programu usprawniania funkcji łopatki powinno być częścią wszystkich programów rehabilitacji związanych z kompleksem barku.
Czytaj więcej…Czy istnieje związek między dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego a szumem usznym?

Szumy uszne mogą towarzyszyć zarówno dysfunkcjom stawów skroniowo-żuchwowych, jak i górnego odcinka kręgosłupa. Większość z nas spotkała się z objawami pochodzącymi z tych regionów. Można zaliczyć do nich m.in.: bóle twarzy, skroni, szczęki, bóle głowy z promieniowaniem do oka lub ucha, trudność z otwieraniem ust, trudność w przeżuwaniu pokarmu, przeskakiwanie w stawie, zawroty głowy, czy przytoczone już szumy uszne.
Czytaj więcej…Ból ścięgien w obrębie stawu skokowego, a zaburzenie jego motorycznej kontroli.

Wśród pacjentów, których dolegliwości bólowe skupione są w regionie podudzia i stawu skokowego znajduje się grupa, których objawy pochodzą ze struktur aktywnych, czyli mięśni. Wielu zgłasza uraz więzadłowo-torebkowy przebyty w przeszłości, czyli tzw. skręcenie kostki. Zdecydowana większość tej grupy pacjentów jest związana z aktywnością sportową a wymienione objawy mogą się u nich pojawiać jako powikłanie niestabilnego stawu. Na przykładzie stawu skokowego opisujemy, w jaki sposób może dojść do bólu pochodzącego ze struktur mięśniowych, gdzie główna przyczyna objawów to zaburzona dynamiczna stabilność stawu i kontrola motoryczna (nerwowo-mięśniowa).
Czytaj więcej…


Cieśni – podrażnienie nerwu udowo-goleniowego (saphenus)

Często spotykanymi dolegliwościami są takie zespoły jak: zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, zespół mięśnia gruszkowatego, zespół mięśni pochyłych, zespół mięśnia pronator teres. Niewielu z nas kojarzy jednak, że źródło tego bólu pochodzi z ze struktur nerwowych. Nerwy obwodowe posiadają swoje własne unerwienie - mają receptory bólowe w tkance łącznej, która je otacza stąd wynikające z tego doznania bólowe.
Czytaj więcej…Ból ostry i przewlekły

Ból jest zjawiskiem subiektywnym i emocjonalną reakcją. Pojawia się, kiedy Twój mózg rejestruje zaistniałe lub potencjalne zagrożenie uszkodzenia tkanek. Z kolei ból przewlekły zwykle nie spełnia żadnej roli biologicznej. Dlaczego niektórzy pacjenci zgłaszają dolegliwości bólowe trwające przez miesiące lub lata? Aktywność mózgu związana z subiektywnym postrzeganiem bólu przewlekłego może być odmienna od aktywności dla bólu ostrego. Dlaczego w fizjoterapii pierwsze kroki powinny być podejmowane w celu jego zahamowania?
Czytaj więcej…Jak postępować po urazie stopy? Skręcenie stawu skokowego pod lupą.

Skręcenia kostki(stawu skokowego) należą do najczęstszych urazów stopy a także całego układu mięśniowo-szkieletowego. Często bagatelizowany problem uszkodzenia tego stawu prowadzi do poważnych powikłań stawowych oraz konsekwencji bólowych. W stanie ostrym po urazie istotne jest zastosowanie następujących elementów metody PRICE: ochrony, odpoczynku, schłodzenia, lekkiego ucisku i podniesienia kończyny. Pod okiem fizjoterapeuty wprowadzane są również zadania ruchowe w postaci technik mobilizacyjnych czy trening równoważny dla poprawy kontroli motorycznej stawu. Pozwala to uniknąć powikłań czy kolejnych kontuzji.
Czytaj więcej…Spastyczność pod udarze

Spastyczność jest zaburzeniem ruchu związanym z uszkodzeniem kory mózgowej, co występuje wskutek np. udarów mózgu. Nieprawidłowa jej aktywność sprzyja wystąpieniu u chorego takich objawów jak podwyższone napięcie mięśniowe, wzmożone odruchy na rozciąganie, czy występowanie odruchów patologicznych. Celem fizjoterapii po udarze jest normalizacja napięcia mięśniowego poprzez zadania ruchowe, w których pacjent zastępuje patologiczne wzorce ruchowe funkcjonalnymi czynnościami. Możliwe jest to dzięki istnieniu zjawiska plastyczności mózgu.
Czytaj więcej...Czym jest konflikt panewkowo-udowy (FAI)?

Konflikt panewkowo-udowy (femoroacetabular impingment - FAI) to stan, w którym kości tworzące staw biodrowy są nieprawidłowo ukształtowane. W konflikcie tym powstaje nadbudowa kostna wokół głowy kości udowej i / lub wzdłuż panewki. Nie jest dokładnie poznana przyczyna powstawania omawianego schorzenia. Często dotyczy osób młodych, aktywnych, a objawy mogą obejmować bóle w okolicy pachwiny, utykanie czy sztywność w rejonie stawu biodrowego. W przypadku wcześnie wykrytej dysfunkcji celem fizjoterapii jest zapewnienie odpowiedniej ruchomości biodra poprzez aktywację lokalnych mięśni.
Czytaj więcej...Czy pozbycie się bólu wystarczy?

Pacjenci zgłaszający się na terapię z powodu odczuwanego bólu oczekują przede wszystkim redukcji odczuć bólowych. Jest to istotne w terapii ale nie stanowi jej jedynego celu. Chcąc uniknąć ponownego bólu i powrotu problemów stawowych w przyszłości fizjoterapia powinna uwzględniać przywrócenie aktywności zahamowanych mięśni. W przypadku odczuwanych dolegliwości bólowych związanych z dysfunkcją stawową mamy do czynienia ze zjawiskiem odruchowego hamowania pracy mięśni. Badania potwierdzają, ze zjawisko to dotyczy szczególnie mięśni głębokich, których główną funkcją jest lokalna stabilizacja w bolesnym regionie.
Czytaj więcej…

Aktualności

Dane Adresowe

Reditum Gabinet Fizjoterapii

47-224 Kędzierzyn-Koźle
ul. Piotra Skargi 23/3
Telefon: +48 790 856 143
Telefon: +48 500 003 927
E-mail: reditum@reditum.pl
Facebook: facebook

O nas

Świadczymy kompleksowe usługi fizjoterapeutyczne. Zapraszamy do zapoznania się z zakresem naszych działań, które skierowane są w stronę osób z dysfunkcjami narządu ruchu czyli układu neuro-mięśniowo-szkieletowego.